Hírek
VisszaVitaminok, vitaminszerű és ásványi anyagok:
D vitamin konszenzus + újabb
Végre a magyar orvostársadalom is idejében lépett. Számos magyar orvosi társaság (pl. a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság, a Magyar Gyermekorvosok Társasága, a Magyar Hypertonia Társaság, a Magyar Kardiológusok Társasága, a Magyar Onkológusok Társasága, a Magyar Osteológiai és Osteoarthrológiai Társaság, stb…) közös nyilatkozatot adott ki a D vitamin dozírozással, ill. a D vitamin élettani hatásaival kapcsolatosan. A nyilatkozat ide kattintva olvasható, letölthető.
Mi ehhez még egy “ajánlást” hozzátennénk: számos vizsgálati eredmény alapján célszerűnek tűnik D vitaminnal együtt K2 vitamint is rendszersen szedni. Hogy miért, arról itt olvashat.
− Napi 2000 NE D vitamin öregkorban 30 %-kal csökkenti a csípőcsont-törések előfordulását. További érdekessége ennek a tizenegy ún. kohort vizsgálatot összegző tanulmánynak, hogy ez a kedvező hatás még nem mutatkozik azoknál, akik CSAK az ajánlott (RDA) 800 NE D vitamint szedték naponta. [Bischoff-Ferrari, et al.: A Pooled Analysis of Vitamin D Dose Requirements for Fracture Prevention.
− A D vitamin csökkenti a dohányzás okozta tüdőkárosodást. Harvad kutatók 626 idősödő, dohányzó férfit vizsgálva azt találták, hogy azoknal a dohányosoknál, akiknél a plazma D vitamin szint nem alacsonyabb, mint 20 ng/l, a tüdő funkciók (pl. a tüdőkapacitás) közelítik a nem-dohányzók tüdő funkcióira jellemző paramétereket. [Lange et al.: Vitamin D deficiency, Smoking, and Lung Function in the Normative Aging Study. Am. J. Resp. Crit. Care Med. (2012).]
− Magasabb plazma D vitamin, tovább élünk. Az oregoni egyetemen végzett, több mint 4000 véletlenszerűen választott, idősebb személy 12 éven át tartó vizsgálatából levont következtetés: fordított arányosság van a plazma D vitamin szint és az elhalálozási (mortalitás) rizikó között idősebb (60 feletti) korban. [Smit et al.: The effect of vitamin D and frailty on mortality among non-institutionalized